50 let městské galerie ve Vodňanech

Dne 25. prosince uplyne půl století od chvíle, kdy vstoupili první návštěvníci do vodňanské galerie a obdivovali obrazy předních českých malířů, které rodnému městu věnoval učitel PhDr. Blahomír Žahour (1889 – 1972). Dnes již víme, že nám všem daroval nejen cenný soubor obrazů, ale také velkoryse založil novou kulturní instituci, která nepochybně zastává důležité místo v kulturním životě našeho města. Vhodně propaguje Vodňany i za hranicemi jižních Čech. V současnosti, pokud navštívíte rozsáhlou i neobyčejnou výstavu „Světlo v obrazech: český impresionismu“ v Jízdárně Pražského hradu, můžete mezi 600 obrazy spatřit také dílo z vodňanské sbírky – „Jaro / Lesní Panna“ od Karla Vítězslava Maška. Mimořádnou výstavu můžete navštívit také v naší galerii. Vystavena je většina obrazů z původního darovaného souboru 157 výtvarných děl. Oslavte neobyčejný kulturní počin její návštěvou! Přístupná bude do 19. listopadu 2017.

J. Velková, Zpravodaj města Vodňany 2017/10