Program koncertu

Eliška Holečková – saxofon

Tadeáš Forberger – klavír

Program:

1. Georg Friedrich Händel: Sonáta F dur (1712); úprava pro altsaxofon a klavír: Jan Matoušek

I. Larghetto

II. Allegro

III. Siciliana

IV. Allegro

2. Henri Tomasi: Ballade pro altsaxofon a klavír (1939)

pauza (cca 10 minut)

3. Erwin Schulhoff: Hot-Sonate pro altsaxofon a klavír (1930)

III. věta

4. César Franck: Sonáta A dur (1886); úprava pro altsaxofon a klavír: Eliška Holečková

I. Allegretto ben moderato

II. Allegro

Eliška Holečková (1996) se v šesti letech začala věnovat hře na zobcovou flétnu ve vodňanské ZUŠ pod vedením Evy Matouškové a od dvanácti let také hře na saxofon pod vedením Jana Matouška. V obou oborech získala spoustu soutěžních ocenění (několikanásobný vítěz Ústředního kola soutěže ZUŠ, čestné uznání na mezinárodní soutěži Concertino Praga, 1. cena na celostátní soutěžní přehlídce konzervatoří, 3. cena na mezinárodní soutěži Pro Bohemia a mnoho dalších). V roce 2015 vystoupila jako členka Swingbandu Jana Matouška na festivalu Pražské jaro, v roce 2016 nahrála pro Český rozhlas jako sólistka za doprovodu Plzeňské filharmonie Koncert pro altsaxofon Alexandra Glazunova. V listopadu 2017 mělo premiéru baletní představení divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni Manon, kde vystupovala na jevišti jako sólistka na saxofon. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením mnoha světových saxofonistů. Eliška je absolventkou konzervatoře v Plzni a v současné době studuje druhým rokem hru na saxofon na vysoké škole ve švýcarském Luzernu, kde se intenzivně věnuje jak sólové, tak komorní hře.

Tadeáš Forberger (1992) se začal věnovat hře na klavír v šesti letech na domažlické ZUŠ. Po čtyřletém studiu na Konzervatoři Plzeň byl v roce 2011 přijat do třídy švýcarského klavíristy prof. Karla-Andrease Kollyho na umělecké akademii v Curychu (Zürcher Hochschule der Künste). V roce 2017 na této škole získal svůj první magisterský titul koncertního zaměření (Master of Music Performance). Navázal druhým magisterským studiem pedagogického zaměření (Master of Music Pedagogy), které úspěšně zakončil v červnu tohoto roku. Věnuje se také hře na varhany a v současné době působí jako varhaník v několika kostelech v curyšském kantonu. Zúčastnil se klavírních mistrovských kurzů u světově proslulých klavíristů jako Emanuel Ax, Stephen Kovacevich, Paul Badura-Skoda a Christian Zacharias. Během dosavadních studií získal ceny na několika národních i mezinárodních klavírních soutěžích a jako sólista a komorní hráč uskutečnil mimo jiné dvě koncertní cesty do Japonska.