Pro školy Pro rodiny Výstava - galerie
Út 5. únor - Ne 24. březen 2019

Slované v jižních Čechách

ve spolupráci s Prachatickým muzeem

Putovní výstava v městské galerii je malým příspěvkem k velkému výročí 1500 let od příchodu prvních Slovanů na naše území, ke kterému došlo snad již někdy v druhém či třetím desetiletí 6. století našeho letopočtu. Jižní Čechy byly sice osídleny o něco později než úrodné části středních, severozápadních a východních Čech, přesto tvoří významné území v rámci české kotliny, jehož raně středověké osídlení bylo detailněji poznáno a zhodnoceno zejména v posledních třiceti letech. Výstava představuje nejen současný pohled na vznik a vývoj slovanského etnika, ale především raně středověké osídlení jižních Čech v období od 6./7. do 12. století prostřednictvím bohaté kolekce nálezů z nejdůležitějších lokalit. Zapůjčeny jsou nejen z jihočeských muzeí, ale i ze sbírky Národního muzea. Součástí výstavy je také kostrový hrob a rekonstrukce kremační hranice pro žárový pohřeb. Návštěvník si může vyzkoušet mletí obilí na kamenném mlýnku či vyrazit hliníkový denár Spytihněv II. Pro zájemce jsou připraveny lektorské programy pro školy a přednáška jejího kurátora a garanta Mgr. Ing. Marka Parkmana, archeologa Prachatického muzea, a to ve čtvrtek 28. února 2019 v 18,00 hodin. Výstava je otevřena vždy v úterý až pátek a mimořádně v neděli 24. března 2019 od 13 do 16 hodin, kdy skončí.
Místo konání: Městská galerie Vodňany, náměstí Svobody 18, Vodňanyorázek zobrazit místo na mapě - Slované v jižních Čechách
Zvětšit