Archiv aktualit

Galerie uzavřena
Městská galerie ZAVŘENA z důvodu protiepidemických opatření.
Vodňanská galerie v novém
Jihočeský týdeník
Dobré místo pro život - Vodňanská galerie v novém
27. února uplyne 170 let od narození Františka Heritese, spisovatele, farmaceuta a muže, který stál u založení místního muzea a galerie.
Pokud by měl možnost zavítat do městské galerie v těchto dnech, jistě by se nestačil divit. Za dveřmi uzavřenými protiepidemiologickými opatřeními se zdá, že nezůstal kámen na kameni. Stálé expozice mění své umístění a jsou stěhovány tam, kde je zrovna kousek prostoru, aby bylo možné oživit zdi novými malířskými nátěry. V Alešově síni byla vyměněna historická špaletová okna. Ani zaměstnanci galerie se rozhodně nenudí. Pracují se sbírkovými předměty a věnují se jejich správě. Právě díky přepisům evidenčních karet se dá i v dnešních dnech učinit zásadní objevy. „Při inventarizaci pozůstalosti Julia Zeyera jsme zjistili, že sádrovou sochu Fauna, jejímž autorem je profesor Josef Mauder, míval tento známý spisovatel umístěnou ve své koupelně," říká ředitelka galerie Jitka Velková. Zatímco jarní vlna restrikcí život v galerii uspala a pro péči o muzejní sbírky měli pracovníci dostatek času, podzim přinesl velké rozdíly. „V současné době jsme zahlceni dotazy od badatelů a velmi často se jedná i o dost složitá témata," pokračuje Jitka Velková.
Galerie bez návštěvníků působí opuštěně, na stěnách je stále instalována výstava Klubu vodňanských výtvarníků, kterou ale nemělo možnost mnoho lidí vidět... V důsledku restrikcí byla otevřena pouhý týden. Co bude s výstavními prostory dál, ukáže čas. Pokud to doba umožní, na letošní rok je plánována například výstava prací žáků malíře Julia Mařáka s podtitulem Studoval jsem u Mařáka.
LUCIE HASILOVÁ, Jihočeský týdeník 17. 2. 2021
160 let od narození Joži Uprky
Na podzim uplyne 160 let od narození Joži Uprky, významného impresionistického malíře a dokumentátora jihomoravského folklóru. Obec Hroznová Lhota, kde výtvarník dne 12. ledna 1940 zemřel, vydala letošní stolní kalendář s jeho obrazy. Do výběru unikátních výtvarných děl byl také zařazen obraz Šohaj při senoseči ze sbírky Městského muzea a galerie Vodňany.
Foto Karel Burda
Julius Zeyer na ČRo 2
František
V prodeji nová kniha od Vlaďky Zborníkové o jejím manželovi Františku Zborníkovi, režisérovi a herci.
V době protiepidemických opatření možno rezervovat po telefonické domluvě na 383 382 057 nebo mag@vodnany.net.
Pro sběratele i milovníky umění
Před koncem roku Městské muzeum a galerie Vodňany vydává téměř pravidelně již od poloviny 90. let 20. století drobné kalendáříky, na které umisťuje obrazy ze své sbírky. Zpočátku dostávala přednost oceňovaná umělecká díla - Maškovo Jaro (které se právě chystá na výstavu do Prostějova), vodňanské akvarely Vojtěcha Kubašty či Madona s jehňátkem, významný dar manželů Novákových, zakladatelů nadace, apod. S novým miléniem se začalo rozhodnutí výběru řídit převážně výročím narození či úmrtí autora vybraného obrazu - letos například moravský malíř Joža Uprka (1861 - 1940). Případně byla upřednostněna kulturní osobnost našeho města - manželé Žahourovi, spisovatelé J. Holeček a J. Zeyer. Největší oblibě se však těší veduty. Snad nejrychleji sběratelé a návštěvníci rozebrali kalendářík s dřevorytem vodňanského kostela od J. Krejsy v roce 2014. Sbírka městské galerie zahrnuje řadu obrazů města s oblíbenými a opakovanými náměty. Tato díla byla vždy často vystavována a jejich výstavy hojně navštěvovány. Přesto výběr obrazu pro nový kalendářík může být kdykoliv objevný. Před dvěma roky se jím bezesporu stal akvarel "Vodňanský motiv", vzpomínka na malujícího lékaře Ladislava Horáka. Letošním překvapením při přípravě kalendáříku bylo zjištění, že dosud nebyl vybrán obraz s půvabným zákoutím mostu se sochou sv. Jana Nepomuckého. Blížící se nový rok 2021 tak bude provázet akvarel "Vodňanský kamenný most" jubilanta Ludvíka Vacka, který zde vystavoval v roce 1984. Zájemci mohou kalendářík získat v městské galerii a v infocentru.
J. Velková
PF 2021
Vážení příznivci a přátelé Městského muzea a galerie Vodňany, děkujeme Vám za celoroční podporu navzdory současné situaci. Přejeme Vám pevné zdraví, příjemné prožití Vánoc a šťastný nový rok!
Těšíme se na Vás, jen co budeme moci otevřít.
Za vodňanské muzejníky Jitka Velková
Ze zahájení výstavy Klubu vodňanských výtvarníků
Přítomní výtvarníci
Martin Řepa před svými díly ladí s manželkou Jitkou
Foto Karel Burda
Nová setkání s malířem Janem Zrzavým
K 130. výročí narození malíře Jana Zrzavého vychází nová kniha Setkání se Zrzavým. Příběhy pamětníků, kteří se osobně setkali se slavným malířem, v knize dokreslují – z větší části dosud nepublikované – reprodukce obrazů, dopisy, pohlednice, náčrty, fotografie. Některé vzpomínky jsou zachyceny doslova na poslední chvíli.
Kniha nabízí možnosti mnohavrstevnatého bádání a pátrání ve stopách Jana Zrzavého, které se otiskly na Vodňansku – v ulicích a domech, v okolní krajině a srdcích některých obyvatel. Letmá zastavení i dlouhodobá přátelství s geniálním umělcem a neobvyklým člověkem zažívali Vodňanští v letech 1942 až 1958.
„Tak abychom to vzali vod začátku. Zrzavý sem přišel v roce čtyřicet dva, když byla válka. Vodešel z Prahy, protože se bál, že se tam něco semele. Chtěl bejt i se svejma vobrazama v bezpečí.“ vypráví Bedřich Reichl, malíř pokojů, narozen 1928, zemřel 2012, zaznamenáno dne 5. 1. 2012.
Prostřednictvím výpovědí místních poznáváme je samé a také atmosféru města ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století. Zároveň je nám dovoleno nahlédnout do skrytějších vrstev umělcovy osobnosti.
Autorka záměrně množství informací neinterpretuje. Ponechává čtenáři svobodu, aby se na umělce a jeho tvorbu díval jen svýma očima a na základě obohacené zkušenosti si vytvořil vlastní jedinečný názor.
Autorka knihy, Martina Havlínová, zakončila studium oboru Psychologie – Arteterapie na Pedagogické fakultě JU v Českých Budějovicích prací na téma Život a dílo malíře Jana Zrzavého. Zdrojem informací bylo i pořizování jedinečných nahrávek výpovědí pamětníků J. Zrzavého. Je autorkou projektu Návrat malíře Jana Zrzavého do Vodňan a v roce 2013 organizátorkou a kurátorkou stejnojmenné výstavy v Městské galerii ve Vodňanech.
Více informací o knize je k dispozici na: www.setkanisezrzavym.cz
Český Pařížan již není s námi
Ve středu 4. listopadu 2020 se s naším světem rozloučil český malíř a básník František Janula, který od roku 1968 žil převážně v Paříži. Ve své generaci se zařadil mezi významné tvůrce evropského výtvarného umění. Od roku 1996 se v Čechách konalo několik jeho výstav, které vznikly ve spolupráci s kurátorkou Irenou Mašíkovou, odbornou pracovnicí Prácheňského muzea v Písku, a s galeristou Jiřím Šuchmanem v zastoupení galerie Dorka v Domažlicích. Během letošního léta se s rozsáhlým výběrem z celoživotní tvorby Františka Januly návštěvníci setkávali v městské galerii ve Vodňanech. Autor se již nemohl ze zdravotních důvodů zúčastnit vernisáže, na které zazněly nejen francouzské skladby, ale především byly předneseny malířovy básně. Přítomní mu symbolicky zamávali na pozdrav a společnou fotografii zaslali do Paříže elektronickou poštou. I nyní se s mimořádným umělcem loučíme na dálku a děkujeme za umění, které zde pro naše poučení i potěšení zanechal.
Čest jeho památce!
Foto: Archiv Ireny Mašíkové