Výstava - galerie Koncert Přednáška Vernisáž
vernisáž - Ne 19. listopad 14.00

Papírové a keramické betlémy

výstava k 800. výročí prvních jesliček

Sbírka PhDr. Františka Kotěšovce, odborného pracovníka Státního okresního archivu v Prachaticích.
Pro vznik tradice jesliček – betlému – měla význam událost, která se stala v roce 1223. Tehdy pozval italský šlechtic Giovanni di Velita Františka z Assisi, aby strávil Vánoce na jeho panství. Budoucí světec si prý přál vidět, jak právě narozený Ježíšek leží v nuzném chlévě na seně v jesličkách, a rozhodl se, že tento výjev zobrazí. Vybral si pro ni jeskyni na vrcholu skalnatého kopce u vesničky Greccio, kterou upravil jako kapli a uspořádal v ní výjev narození Páně. Sem pozval v noci 24. prosince vesničany z širého okolí. Když nastala půlnoc, rozezněly se všude zvony a kopec se míhal mnoha světly, jak si příchozí svítili na cestu pochodněmi. Když vystoupali k jeskyni, uviděli jesličky, oslíka a telátko. Při nich sloužil kněz mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia, které jediné vypráví podrobněji o Kristově narození. Podle tradice byla tato událost nejen prvním „betlémem“, ale byla tu prý poprvé sloužena i půlnoční mše. (viz https://cs.wikipedia.org)
V hudebním programu vernisáže vystoupí Flétnové kvarteto – Kateřina Weissová, Petra Pěstová, Kristýna Mašková, Klára Šmíd Nachlingerová & Marie Krejsová (zpěv).
Místo konání: Městská galerie Vodňany, náměstí Svobody 18, Vodňanyorázek zobrazit místo na mapě - Papírové  a keramické betlémy
Plakát - Papírové  a keramické betlémy