Přednáška
Čt 19. říjen 2023 - 18.00 hodin

Kostely menších sídel v jižních a jihozápadních Čechách

Informační systémy pro středověké památky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity

Přednášející: Mgr. Zuzana Nevařilová, Bc. Kateřina Moserová, PhDr. Kateřina Horníčková, Ph.D. (Filozofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích)
Vystoupáme-li na vyvýšené místo v jižních a západních Čechách a rozhlédneme-li se kolem sebe, upoutá nás množství věží a menších církevních objektů rozmístěných po zvlněné krajině. Region je bohatý na tyto dnes přehlížené, menší církevní stavby, které ale díky své poloze tvoří místní dominanty. Středověké kostely a kostelíky, dnes malebně oživující krajinu, však kdysi hrály důležitou úlohu v christianizaci obyvatelstva a v duchovním životě středověkého člověka, a většina jich tuto úlohu plní dodnes. Rozměry se tyto stavby sice nemohou srovnávat s katedrálami či městskými kostely, ale tvoří zajímavou, a pro náš region charakteristickou skupinu staveb. Jejich starobylý charakter a navenek jednoduchý vzhled z nich činní neoprávněně opomíjenou součást kulturního dědictví našeho regionu. Touto pozvánkou vám chceme tyto památky blíže představit.
Vstupné: 30 Kč
Místo konání: Městská galerie Vodňany, náměstí Svobody 18, Vodňanyorázek zobrazit místo na mapě - Kostely menších sídel v jižních a jihozápadních Čechách
Pořadatelé:
Městké muzeum a galerie Vodňany, nám. Svobody 18/I, Vodňany, J. Velková, 383 382 057, 383 379 194, mag@vodnany.net, www.muzeumvodnany.cz
Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, ishp.prf.jcu.cz/, fb.watch/kU1sts9n-j/ - Události jižní Čechy, fb.watch/kU1JDqqJ0B/ - Jihočeská televize
Plakát - Kostely menších sídel v jižních a jihozápadních Čechách