Rozhlasový Den památky obětí z vodňanské synagogy

Redaktorka Českého rozhlasu Vltava Mgr.Vladimíra Lukařová se svými kolegy a hosty připravila pro posluchače poslední část dvanáctidílného pořadu Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Na počátku června 2017 navštívil rozhlasový štáb s PhDr. Leo Pavlátem, ředitelem Židovského muzea v Praze, mimo jiné také naše město. Příchozí měli mimořádnou příležitost se seznámit s životem a tragickým osudem zdejších židů. V prostorách synagogy právě probíhala výstava „Vrátit obětem jejich tvář… Zmizelý svět vodňanských židů, 75 let od transportů do Terezína (1942 – 2017)“, kterou je provedl PhDr. Josef Nožička, autor výstavy. Společně pak navštívili také židovský hřbitov na Pražáku. Záznam z reportáže z Vodňan společně s prohlídkou synagog v Bechyni, Českém Krumlově, Čkyni a Milevsku byl zařazen do závěrečného dílu tematického pořadu a bude symbolicky poprvé odvysílán během Večera ČRo Vltava ke Dni památky obětí šoa a předcházení zločinů proti lidskosti ve středu 24. ledna 2018 od 20,00 do 22,00 hodin. Předešlé díly lze najít v elektronickém archivu Českého rozhlasu. Snad se tak poštěstí i s reportáží z Vodňan pro ty, kteří si nestačí její premiéru naladit.

J. Velková

PhDr. Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze, a Mgr. Vladimíra Lukařová, hudební dramaturgyně ČRo Vltava, během natáčení na židovském hřbitově na Pražáku (8. 6. 2017), foto Josef Nožička