Tisková zpráva: Sametové Vodňany

V neděli 6. října 2019 otevírá Městské muzeum a galerie Vodňany výstavu k 30. výročí revolučních událostí ve Vodňanech. Projekt vznikl díky spolupráci řady pamětníků a především vodňanského fotografa Karla Burdy, který od roku 1976 disciplinovaně dokumentuje dění ve městě. Vystaveno je na 150 autorských fotografií z let 1989 a 1990. Do úvodní části jsou zařazeny fotografie z totalitních májových oslav, skládání pionýrského slibu nebo přehlídky vojsk Ministerstva vnitra. Stěžejní soubor tvoří snímky z listopadových manifestací a generální stávky ve Vodňanech. Představený celek uzavírají události z roku 1990 – sázení stromů Svobody, návštěva velvyslankyně USA, volby do zastupitelských sborů na celostátní i místní úrovni aj. Rozsáhlá výstava je doplněna dokumenty z archivu muzea a soukromých sbírek i promítáním archivních filmů z demonstrací na vodňanském náměstí. K ní za podpory Města Vodňany a Jihočeského kraje byla vydána publikace.

Každé město či obec se nemůže pochlubit dokumentací Sametové revoluce v tak unikátním rozsahu jako Vodňany! Výstava bude k vidění do 17. listopadu 2019.

Kontakt: Městské muzeum a galerie Vodňany, nám. Svobody 18/I, 389 01 Vodňany, tel.: 383 382 057, www.muzeumvodnany.cz