Italský písek z Písku

Výstavní prostor Sloupové síně Městského úřadu ve Vodňanech, vystavuje  pozoruhodnou expozici fotografií píseckého autora Petra Efenberka.

Ze své cesty v Itálii, si před časem přivezl písek z pláže, kde pobýval. Petr je vozíčkář, již několikrát vystavoval svá výtvarná díla v Prácheňském muzeu v Písku na samostatné i společné výstavě a také ve dvou ročnících velké výstavy vozíčkářů v muzejní galerii, s názvem „Umění na kolečkách“. (V budoucnu bude mít tento projekt již svůj III. ročník).

Současná výstava umožňuje divákovi zhlédnout téměř minimalistické fotografie písku, který Petr Efenberk na ploše kartonu libovolně upravoval do různých tvarů a s patřičným nasvícením fotografoval. Vznikly tak snímky rozmanitých kompozic, komponovaných v té nejjednodušší formě, ale s mimořádným vizuálním zobrazením. Fotografie jsou provedeny v několika barevných variantách a celou expozici doplňuje videozáznam z průběhu Petrovy práce s pískem pro následné pořízení fotografie. Videozáznam doprovází velmi citlivě zvolená jazzová hudba. Tato drobná výstava, svědčící o mimořádné výtvarné schopnosti autora vykouzlit z jednoduchosti bohatý zážitek, stojí určitě za zhlédnutí. Výstava potrvá do 30. září.

Irena Mašíková Konštantová