Obrazy z vodňanské galerie v Hodoníně

Dne 25. 5. 2011 otevřela Galerie výtvarného umění v Hodoníně výstavu k 150. výročí narození moravského malíře a grafika Joži Uprky, představitele romantického historismu a secesního dekorativismu. Městské muzeum a galerie Vodňany ze svého fondu zapůjčilo tři vzácné obrazy tohoto autora, které věnoval Vodňanům dr. Blahomír Žahour, zakladatel galerie.

Jedná se o olejomalby: Šohaj při senoseči, Šohajka v kroji a Myjavjanka. Uprka pocházel ze selské rodiny z vesnice Kněždub. Jeho otec byl malíř samouk a mladší bratr František se proslavil jako sochař. Po absolvování gymnázia v Olomouci navštěvoval pražskou akademii – ateliér Františka Čermáka a poté akademii v Mnichově, kde spoluzaložil spolek „Škréta". Jeho členy byl A. Mucha, A. Slavíček, P. Socháň a L. Marold. Po ukončení studií se přes Prahu vrátil do rodného Slovácka, který se stal hlavní inspirací jeho díla. Témata čerpal z každodenního života, zachycoval prostý lid v lidových krojích při práci i slavnostech. Jeho obrazy jsou národopisným dokumentem folklóru jižní Moravy. Jeho nejznámější obraz „Jízda králů vznikl v r. 1897. Nedaleko rodného Kněždubu, v Hroznové Lhotě, nechal přestavět vlastní domek na ateliér podle návrhu Dušana Jurkoviče. Zde ho navštěvovala řada osobností a v r. 1902 sem zavítal i francouzský sochař Auguste Rodin. V letech 1922 – 1937 žil v Klobušicích u Ilavy na Slovensku. Zemřel 12. ledna 1940 v Hroznové Lhotě. Pochován je v Kněždubu na tzv. „Slováckém Slavíně“ vedle svého bratra Františka a svého někdejšího žáka Antoše Frolky. Galerie výtvarného umění v Hodoníně v r. 1960 navázala na činnost a převzala budovu a sbírky spolku Sdružení výtvarných umělců moravských (S. V. U. M.), mezi jeho zakladatele patřil i J. Uprka. Výstava v Hodoníně potrvá do 28. 8. 2011.