Výjimečná novoroční oslava

Před dvaceti lety v neděli 1. ledna 1995 byli občané dvou jihočeských měst Vodňan a Bavorova poctěni návštěvou tehdejšího prezidenta České republiky Václava Havla. Jednalo se bezesporu o mimořádnou událost. Prezidenti na vodňanské náměstí dosud přijížděli skutečně zřídka. Dne 7. června 1924 při své cestě do Českých Budějovic navštívil naše město první prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Při stejné cestě dne 18. května 1961 zopakoval návštěvu Vodňan Antonín Novotný, třetí československý komunistický prezident a zároveň šestý prezident od vzniku Československa. Dlouhodobé a trpělivé čekání na našeho státníka ve funkci bylo odměněno možným setkáním s osobností světového významu. Příležitost novoročního zážitku s Václavem Havlem si v hojném počtu nenechali ujít, a to navzdory předpokládané posilvestrovské únavě, nejen občané, ale také novináři, fotografové a filmaři. Na dochovaných fotografiích mačká spoušť snad každý druhý přítomný. Řada tehdejších vodňanských obyvatel má jistě doma v rodinném albu uschovanou fotografickou vzpomínku. Samotnou reportážní dokumentací pro Vodňany byl pověřen Karel Burda s kamerou a Pavel Hrdina s fotoaparátem. V archivu Městského muzea a galerie Vodňany se nachází 150 jeho barevných fotografií. Většina z nich byla zařazena na výstavu „Návštěva Václava Havla ve Vodňanech“ v infocentru. Osobnost českého dramatika, esejisty, jednoho z prvních mluvčích občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77 a politika připomene také výstava fotografií ze života Václava Havla v listopadu 2014 v městské galerii. Autorem souboru Fotografovy vzpomínky na Václava Havla je Pavel Vácha, umělecký fotograf - portrétista. Nejstarší fotografie zachycují Havla v klubu Divadla Na zábradlí těsně po skončení premiéry známé dramatikovy hry Zahradní slavnost. Zachytil také zlomový okamžik – Havlův projev z balkonu Paláce Kinských, řadu důležitých setkání s politiky a umělci – režisérem Milošem Formanem a spisovatelem Jiřím Stránským, ale i oběd s manželkou Olgou … Zahájení výstavy v sobotu 15. listopadu 2014 přislíbil PhDr. Jaromír Zemina, přední znalec moderního umění. Obě výstavy k 25. výročí Sametové revoluce budou otevřeny do 31. prosince 2014.

J. Velková, Zpravodaj města Vodňany 10/2014

Prezident Václav Havel dne 1. ledna 1995 ve Vodňanech. Foto Pavel Hrdina