Vzpomínka na Danku

První adventní neděli bude již podvacáté zahájena výstava Klubu vodňanských výtvarníků v prostorách Městského muzea a galerie Vodňany. Jubilejní výstava se jistě stane výbornou příležitostí se setkat s přáteli vodňanských umělců a příznivci jejich tvorby. Výtvarníci určitě nezapomenou připomenout i ty, kteří se již nemohou zúčastnit a patřili mezi dlouholeté opory Klubu. Mimo jiné budou vystaveny také keramické objekty, které zde v létě v průběhu 5. ročníku Vodňanských výtvarných dnů vytvořila paní Dana Saga Tomaszewska z partnerského města Sieraków. Keramička, sochařka i malířka navštívila naše město poprvé. Nadšeně se seznamovala s jeho půvabem i historií. Zaujaly ji především pověsti o kamenných hlavách v kostele Narození Panny Marie, zejména „Nešťastná láska“. Vytvořila pak sošku zoufalé a osamělé dívky, která nemohla milovat vyvoleného muže, ani s ním opustit město tehdejší branou. Paní Danka byla po celý týden pilná. Technologie keramiky ale nedovolila vytvořená díla ponechat vystavená po celou dobu trvání výstavy letního plenéru v sloupové síni na radnici. Konečně nyní po potřebném usušení a vypálení si je budou moci návštěvníci prohlédnout a spatřit i barevný záměr autorky. Předvídavá keramička přivezla z domova již hotové koně a labutě, které mohli jako „náhradu“ návštěvníci obdivovat. Všichni byli okouzleni! Absolventka Vysoké školy umělecké v Poznani zároveň zájemce seznámila se svou pedagogickou činností v keramické dílně v Sierakowském kulturním centru, kam vodňanské výtvarníky pozvala na další setkání v příštím roce. Její návrh byl přijat s nadšením. O to nepochopitelnější se nám zdála nečekaná smutná zpráva o její nemoci a velmi rychlém odchodu ze života. Vzpomínka na připravované výstavě bude tak patřit i paní Dance. Zveme Vás i Vaše přátele!

J. Velková

”Opowiadam bryła, słowem i obrazem o czasach dawnychi nowych, światach legendarnych i rzeczywistych.“

„Vyprávím prostorem, slovem i obrazem o časech dávných a nových, světech bájných i skutečných“.

Umělecké motto - Dana Saga Tomaszewska

Foto z Vodňanských výtvarných dnů 2016 - Tadeusz Andrzejewski