Jak odliawa sie ryby w Sierakowie

Na podzim loňského roku během výměnné praxe studentů rybářství z partnerského města Sierakow při setkání s polskými učiteli vznikla myšlenka uspořádat společnou rybářskou výstavu. Známý organizátor a výtvarník Tadeusz Andrzejewski předal po návratu domů příslib pracovníků vodňanského muzea řediteli Robertu Jędrzejczakovi. Určité zkušenosti jsme měli již ze vzájemné spolupráce v roce 2011, kdy jsme v Sierakowě představili historické sbírky našeho muzea. Současné technologie umožňují snadné předávání výstavy v grafické podobě. Za spolupráce s fotografem Karlem Burdou a grafikem Jiřím Pobříslem jsme připravili soubor čtrnácti panelů „Jak se loví rybník ve Vodňanech“ v českém a polském jazyce. Úvodní krátkou historii o vybudování rybniční soustavy v našem regionu doplnily údaje o rybářských institucích v našem městě. Především jsme se však soustředili na předání informace výlovu intenzivně obhospodařovaného rybníka. Fotografickou dokumentaci jednotlivých fází doplnily krátké texty. Důraz jsme kladli na snadné porozumění. Naši polští kolegové připravovali druhou část výstavy, která pro nás měla být překvapením až při vernisáži.

Poslední červnový týden odjeli do Sierakowa na zdejší „Dni Rybackie“ nejdříve čtyři umělci z Klubu vodňanských výtvarníků (KVV), kteří se v předstihu zúčastnili tvořivých dílen. Poté byl vypraven autobus se zástupci města v čele s Milanem Kodádkem, členy hudební skupiny NIC MOC pod vedením Jiřího Šimoníka a čtyřmi muzejníky. Výpravu doplnila jedna členka KVV. Vernisáž výstavy se konala v pátek 30. června v podvečer v Zámku Opalinskich, budově muzea. Jednou z její součásti byla prezentace děl vodňanských výtvarníků. Polští muzejníci připravili nejen panely o historii rybářství na zdejších jezerech, ale také ji doplnili řadou zajímavých exponátů. Vodňanští vystavili sochu vodníka, dřevořezbu z lipového dřeva, kterou vytvořil přítomný autor Antonín Flaks ze spolku Krampus. Atmosféru vernisáže příjemně doplnilo hudební vystoupení Martiny Jelínkové, Kateřiny Buchtelové a Vojtěcha Svatoše. Po promítnutí filmu „Jak se rybník loví“ byli zástupci polského města a muzea prakticky seznámeni s rituálem pasování. Nebyli ušetřeni vodní koupele i mlaskavého plácnutí. Obdrželi pamětní list. Vyvolané veselí bezesporu přispělo nejen k vzájemné dobré náladě při zahájení výstavy, ale k radostné atmosféře i k přátelskému mezinárodnímu vtipkování po celou dobu pobytu v Sierakowě. Zajímavý poznávací a kulturní program, ale především vynikající a bohatou kuchyni si všichni v kraji sta jezer jistě užili. Domů jsme se jako vždy těšili. Jeden však zůstal navždy – dřevěný vodňanský vodník Sierakowským na památku.

J. Velková, Zpravodaj města Vodňany 2017/7, foto: Karel Burda