Marie Heritesová

Heritesová, Marie
* 23. březen 1881 (Vodňany)
13. červenec 1970 (Bay City (USA))
Medailon:

Houslistka. Dcera Františka Heritese, provdaná Khonová. V letech 1893-1894 pobyt s rodiči v Clevelandu (USA), kde již vystupovala jako houslistka. Po návratu do Čech studovala na pražské konzervatoři hru na housle u prof. O. Šefčíka (1894-1901). Po ukončení studií koncertovala v Praze i v dalších českých a moravských městech, vystupovala na slavnostech V. Huga v Paříži, následovala vystoupení v Londýně a dalších městech Anglie a na pozvání slavné carské pěvkyně Gorlengo-Doliné s ní vystupovala v řadě koncertů v Rusku. S, Českou filharmonií koncertovala ve Vídni, Budapešti a Terstu. Na světové výstavě v St. Louis se na zvláštní pozvání zúčastnila koncertu o „Českém dni", po němž následovala řada koncertů ve velkých městech USA a Kanady, kde vystupovala i s Emou Destinnovou. V r. 1905 se zde provdala za Josefa Kohna, průmyslníka českého původu, a získala americké občanství. Po úmrtí manžela (1910) žila s dcerou Marií u rodičů v Praze a ve Vodňanech. Za první světové války se z obavy před internováním vrátila jako americká občanka do USA (1916), působila na Northwestern Conservatory v Minneapolis (Minnesota), potom v Oklahomě a v Dentonu (Texas), kde přijala místo ředitelky houslového oddělení na státní koleji. Později měla studio v New Yorku a po několika pobytech v Čechách (1920, 1922-1923, 1927-1928, 1930, 1932, 1937) se natrvalo usadila v USA. Žila v Duluth (Minnesota), Chicagu, Johnson City (Tennessee) a v St. Petersburk (Florida) u své dcery, provdané Holečkové (1940). Koncertovala až do r. 1957. Hrála především skladby Paganiniho, Ernsta, Sarasateho, z českých mistrů hlavně díla B. Smetany a A. Dvořáka. Největší úspěch měla s Nešverovou Ukolébavkou a Smetanovou skladbou Z domoviny.

Hankovec, Milan. Významní rodáci Strakonicka, Strakonice 2005, s. 100-101