Paměť sbírky vodňanského městského muzea - o knize

Během doby svého trvání Městské muzeum a galerie se věnuje soustavné vydavatelské činnosti. Především galerijní činnost byla v minulosti hojně dokumentována v řadě monografických katalogů jednotlivých výtvarníků, ale i kolektivních výstav. Na konci března 2009 vyšel ve Vodňanech katalog, jaký dosud v rozsáhlém výčtu této produkce zcela určitě chyběl. Jedná se o publikaci, která se soustředí na obrazové postižení nejen expozic muzea a galerie, jejich současný i historický vzhled, ale především zachycení muzejních sbírkových předmětů a sbírkových souborů. Zájemci si v nové publikaci na zdařilých fotografiích Pavla Hrdiny mohou prohlédnout část pozůstalosti Františka Heritese a pozůstalosti Julia Zeyera, ukázky ze souboru kreseb Čestmíra Johna a ze souboru akvarelů Vojtěcha Kubašty. Zařazeny jsou také návrhy ex libris pro Boženu Heritesovou od Jana Zrzavého či malířské náčiní Václav Štětky. Fotografie rychtářského práva, znaku a pečetidel města dokumentují historii města. Nechybí zde pochopitelně nález křepického zlata z roku 1927. V katalogu je také uvedena archeologická a numismatická sbírka, soubor rukopisů a starých tisků, časopisy a kroniky nedávné minulosti. Výrobky ze dřeva, kovu, keramiky, porcelánu, skla a textilu, ale i soubor zbraní a přístrojů prezentují řemeslnou a technickou dovednost našich předků. Najde se tu i několik raritních předmětů – krokodýl nilský, divadelní buben či kočárek pro panenky. Katalog zahrnuje krátký text o historii muzea a jeho sbírky. Seznámení se s vodňanským muzejním pokladem, zčásti ukrytém návštěvníkovu bystrému oku v depozitáři, má přispět k vytváření našich vazeb ke kulturně historickému dědictví města Vodňan a Vodňanska. Na základě této myšlenky bylo vydání uvedeného katalogu podpořeno finanční dotací ze zdrojů Jihočeského kraje.

cena: 99,- Kč