Jana Harmachová

 

Patchwork jsem objevila asi před deseti lety a od té doby se pokouším postupně proniknout do všech zákoutí této techniky. Nebyla jsem ani v USA ani v žádné jiné zemi, kde je tato technika rozšířena, takže jsem naprostý a dokonalý samouk.
Všechny moje věci jsou ušity na šicím stroji a většinou se jedná o vzory poměrně snadno realizovatelné. Jsem v jádru velmi málo trpělivá a práce, kterou nejsem schopná během týdne dokončit, se pro mne stává obtížnou. Šicí stroj používám i k proquiltování a pouze v případě, že součástí projektu je složitý vzor k ručnímu prošití, beru do ruky jehlu a náprstek.
Deky, které jsem ušila, jsou plně funkční a nejlepší pocit mám, když se pod nimi spí, hrajou si na nich děti , nebo se na nich bydlí na pláži. Všechny jsou ušity tak, aby se mohly nejen snadno vyprat v automatické pračce, ale ani při jejich žehlení by nemělo dojít k žádné komplikaci.
Ukázky z mojí práce jste si mohli prohlédnout na výstavě „Klůckování“ v roce 2002 v Městském muzeu ve Volyni a o rok později tamtéž na výstavě „Ukaž, co umíš“, které se zúčastnilo i několik dalších tvůrců.
V současné době společně s firmou Bellus připravujeme výstavu „Šijte s námi patchwork „ ve Vodňanech od 26.6. do 8.8. Naší snahou je shromáždit to nej z této techniky, co kdo v našich končinách tvoří. Pokud tedy máte doma nějaký poklad a chcete se s ním pochlubit, určitě mě kontaktujte. Všechny ostatní tímto do Vodňan zvu, je to překrásné jihočeské městečko, a pokud Vás neosloví patchwork, můžete se podívat na výstavu Emy Srncové, která bude ve stejném termínu v Městské galerii.
Jana Harmachová