Klub vodňanských výtvarníků 2004 s hostem Josefem Balekem

Krajina myšlenek

S Klubem vodňanských výtvarníků, jeho členy a činností se můžete blíže seznámit na stránkách artclub.vodnany.net

Josef Balek
Narodil jsem se v r.1967. Mé malířské pudy se začaly probouzet po zhlédnutí výstavy malíře REONA Argondiana ve Velešíně, která byla jeho první výstavou v Čechách po návratu z emigrace z Francie. Po zhlédnutí výstavy jsem dostal obrovskou chuť malovat! Začal jsem tedy zkoušet malbu olejem a to nejdříve miniaturních krajinek, později jsem zkoušel větší rozměry. O malování se dá mluvit až posledních zhruba 10 let. Mezi mé první obrazy patřily kopie několika Reonových obrazů ze série měsíčních znamení. Zkoušel jsem malovat i své náměty a z několika obrazů mám dodneška velmi dobrý pocit. Od roku 1999 po zhlédnutí Reonovy výstavy v Českých Budějovicích jsem se začal trochu více osamostatňovat a hledat si svou cestu. S Reonem jsem se spřátelil a jsme přátelé dodnes. Je mi vzorem i rádcem. Dalším z mých obdivovaných vzorů je Zdeněk Kopáč. I s ním jsem měl možnost se osobně seznámit. Vážím si obou těchto lidí. Ze zahraničí se mi líbí umění starých holandských mistrů - Rembrandta, Cyupa, Rubense, dále pak Leonarda, Dalího a ze žijících L. Royo a B. Valleja.

Převzato z webu autora: www.mujweb.cz/kultura/balekobrazy/.