„Vodňanské pivo je dobré a je naše“

Zvučným sloganem upozorňovali vodňanští právovárečníci případné spotřebitele na svůj produkt ještě v 1. polovině minulého století. Pivo se v našem městě již nevaří a nad uplynulou historií vodňanského pivovaru na jeho bývalém komíně bdí čápi. Pivovar je však stále ve středu zájmu sběratelů a Josef Čábelka, vodňanský občan, je jedním z nich. Na výstavce v infocentru nyní představuje ukázky z celé své sbírky běžně známých pivovarských suvenýrů – tácky, etikety, účtenky, pohlednice, sklenice, džbánky, historické a současné pivní láhve (i plné), řadu drobných předmětů patřící k popíjení piva. Pan Čábelka se však od roku 2000 především soustředí na odbornou degustaci piva. Je až překvapivé, co lze vše na tomto zlatavém a oblíbeném moku vysledovat a vybádat. Hodnotí se pěnivost, barva, vůně, chuť, říz, plnost, ale také dojem, který zahrnuje celkové hodnocení. Profesionální degustéři se prý také vyjadřují ke kategorii – pitelnost. Vodňanský sběratel ke zvyšování své odbornosti a rozšiřování znalostí shromažďuje také literaturu o pivovarnictví a pivu. Výstava potrvá do 26. června a otevřeno je každý den od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

J. Velková