Vítězslava Klimtová - životopis

Vítězslava Klimtová
spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, rusalek, které s trochou fantazie každý nalezne ve svém okolí. Hlavně malé děti si udělají svůj pohádkový svět ve svých představách. Toto je dar paní Klimtové, kterým obdarovává nás všechny. Hlavně děti si jí oblíbily jejími lexikony o strašidýlkách. Velice oblíbené jsou její putovní výstavy, které se pořádají po celé ČR v galeriích, muzeích, hradech i zámcích.

Vítězslava Klimtová se narodila v Praze v roce 1941, krajem jejího dětství jsou však severní Čechy. V Jablonci nad Nisou také maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiu pokračovala externě na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. Jejími profesory zde byli proslulá textilní výtvarnice Ludmila Kybalová a malíř Jaroslav Nušl.

Normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta nebyla pro tvorbu Vítězslavy Klimtové příznivá. Tak zvané umělecké komise bránily jakékoliv tvůrčí volnosti, a tak se autorka po dlouhou řadu let živila drobnou užitou a propagační grafikou a knižními a časopiseckými ilustracemi. V týdenících a denících bylo otištěno množství jejích perokreseb jako výtvarný doprovod povídek a fejetonů. Oněch víc než tisíc publikovaných obrázků Vítězslavě Klimtové pomohlo dosáhnout obdivuhodné kreslířské suverenity a rozvinou schopnost výtvarné zkratky a koncentrovaného vyjádření na malé ploše. Později se stále více v její tvorbě uplatňovala barva. Vítězslava Klimtová se stala skutečným mistrem akvarelu. O tom ví každý, kdo zná například její lexikon strašidel. Teprve v posledních letech se autorka věnuje také olejomalbě.

Převzato z webu autorky - www.pohadkovazeme.info