Katka Strnadova – Leboutte

Narodila se ve Strakonicích. Zde v době školní docházky navštěvovala Lidovou školu umění. Dětství často trávila u prarodičů ve Vodňanech. Pravděpodobně určitý talent zdědila po tetě a dědovi. Často ho doprovázela na výstavy do vodňanské galerie, ve které jako amatér také vystavoval. Již dvacet pět let žije se svou rodinou v Belgii. Silný a vřelý vztah k Čechám, rodinným kořenům i k české kultuře se neustále snaží předávat svým čtyřem dětem. Současná výstava se jmenuje „Kruh se uzavřel“. Koná se v někdejší sladovně vodňanského pivovaru, v němž býval její praděda sládkem.

K malování se opět vrátila až v roce 2008. Především v době nemoci dcery bylo jejím záchranným kruhem. Začala navštěvovat kurz malby, do kterého dochází dodnes. Nyní byla požádána, aby se ujala jeho vedení.

Její obrazy vždy ukrývají příběh, který autorka intuitivně vytvoří. Někdy zpočátku netuší, co její rukou vzniká. Často mívá dojem, jako by se obraz namaloval sám. Konečnou podobu a vyznění ztvárněného příběhu občas nalézá až při jeho otáčení. V oblibě má abstrakci a figurativní malbu. Maluje akrylem, tvoří také koláže. Má ráda barvy, vybírá je podle ročních období. Upřednostňuje nanášení několika vrstev špachtlí. Následně je v určitých místech umazává, aby se objevily překryté původní barevné plochy. Obrazy dokončuje tuší a speciálním fixem. Malování se tak stává hrou i zábavou, důležitou terapií a možností odreagování. Při něm se autorka cítí být jen sama sebou. V tu chvíli nic jiného není důležité. Při tvorbě za poslechu rádia Blaník se tak trochu vrací do Čech. Dosud uspořádala tři samostatné výstavy – dvě v Belgii a jednu v rodném městě. Zúčastnila se několika společných výstav s dalšími výtvarníky. Její obrazy si lze prohlédnout na facebookových stránkách  Katkˈart.