Sametové Vodňany

Sametová revoluce podle Karla Burdy

Je až překvapivé, že vodňanský fotograf a patriot Karel Burda se teprve nyní dočkal autorské publikace. Výběrový katalog fotografií z let 1989 – 1990 nese název „Sametové Vodňany“. Absolvent oboru výtvarná fotografie na lidové konzervatoři při FAMU a zakladatel Fotokroužku při MěKS Vodňany se mimo jiné od roku 1976 disciplinovaně věnuje fotodokumentaci dění a změn ve Vodňanech. Na počátku ho k tomu motivoval Jiří Pazdera, v této době ředitel Městského muzea a galerie Vodňany, se kterým ve 2. polovině 70. let a v 80. letech 20. století připravoval k vydání tehdejší Vodňanský zpravodaj. Společně založili rubriku „Včera a dnes“, ve které je srovnávána historická fotografie určitého vodňanského zákoutí se současným snímkem. Bezvadný nápad neztratil nic na své popularitě ani ve Zpravodaji města Vodňany, a tak se z něho čtenáři mohou těšit v každém novém čísle i v současnosti. Nyní již nejen pilný fotograf, ale také sběratel Karel Burda ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Vodňany stále dokáže neznámými snímky překvapit nejednoho znalce města. Platnost rčení „Štěstí přeje připraveným“ je však v oboru fotografie nutné obohatit o slůvko „pracovitým“. Těm, kteří bez ohledu na čas, záliby, peníze i nečas, často také rodinu, když se něco děje – jdou fotit!

Letošní výročí Sametové revoluce tak nemohlo Karla Burdu zastihnout nepřipraveného. V předstihu několika měsíců v pozdních nočních hodinách přejížděl skenerem archivní vyvolané kinofilmy a znovu oživoval již zapomenuté záběry. Nakonec jich více než 150 ve společnosti dobových dokumentů a kronik vystavil v městské galerii. Vydaný katalog sice nezahrnuje všechny fotografie, ale na téměř osmdesáti stránkách předkládá původní koncept výstavy. Do úvodní části byly zařazeny fotografie z totalitních májových oslav, skládání pionýrského slibu nebo přehlídky vojsk Ministerstva vnitra z roku 1989. Stěžejní soubor vytvořily snímky z listopadových manifestací OF a generální stávky ve Vodňanech. Představený celek uzavřely události z roku 1990 – sázení stromů Svobody, návštěva velvyslankyně USA, volby do zastupitelských sborů na celostátní i místní úrovni aj. Fotografie doprovází text Jitky Velkové, který vznikl na základě rozhovorů s pamětníky. Publikaci autoři věnovali aktivním organizátorům dění, kteří třicetileté trvání demokracie již nemohou oslavit. Kvalitu a hodnotu fotografického souboru, který nemá v okolních městech obdoby, dokládá zastoupení autorových fotografiích na mezinárodní výstavě „Sametová revoluce“ na Pražském hradě a v celostátních publikacích. Městské muzeum a galerie Vodňany vydalo katalog za podpory Jihočeského kraje a svého zřizovatele Města Vodňany.

J. Velková