Jan Hendryk - O autorovi

Autor se věnuje malování abstraktních obrazů technikou pastózní olejomalby, která kombinuje práci se štětcem a špachtlí, kde jsou na plátno nanášeny vrstvy barev tak, aby vytvářely plastický, někdy až třídimenzionální dojem. Typickým prvkem Hendrykovy malířské tvorby je nejen barevnost, ale i tématická rozličnost. V oblasti fotografie se věnuje tvorbě portrétních a abstraktních fotoobrazů, které z mnoha vrstev fotografií a barev vytváří počítačově upravené koláže, které dávají sice vyniknout původní fotografii, ale současně tyto vrstvy přináší další dimenze a vjemy, které klasická fotografie neumožňuje. Přestože jsou moderním přístupem k fotografické tvorbě, jejich reprodukce jako by se vracela k šerosvitu, k měkkému a teplému tónu. Výstava Prolínání tak je prolínáním a současně kontrastem mezi ostře barevnými a plastickými obrazy a jemně laděnými fotoobrazy, kdy společným rysem je přitáhnout návštěvníka k obrazu a nechat ho působit a přemýšlet nad vrstevnatostí díla. Kromě malování a vytváření fotoobrazů se autor věnuje psaní beletrie i poezie, hudbě a tvorbě písní.

 

Slovo autora:

Olejomalby, které tvořím, jsou na jedné straně mým vyjádřením tématu – názvu obrazu, ale jsou současně zrcadlem pro každého diváka. Proto jsou obrazy očíslované a nejsou u nich názvy, aby každý sám za sebe mohl nechat na sebe působit obraz bez ovlivnění a očekávání a spoutání hledáním proč je obraz takto nazván, a tím odvedením pozornosti od obrazu samotného. Každé plátno je zrcadlem jedinečné osobnosti každého z Vás, každý ho bude vnímat jinak, nechte ho na sebe působit. To je účel. A zjistěte, zda Vás zajímá obraz jako komplexní dílo, jeho detaily či kompozice, nebo barevnost, energie a jaké pocity ve Vás vzbuzuje. Obraz je tu proto, aby Vám ukázal Vás. A pokud se Vám bude líbit, tak to je přidaná hodnota. Pro ty, kteří musí ukojit lačnost po názvech, je zde také list, kde se dozvíte detaily s názvy a můžete si zasoutěžit odhadováním patnácti názvů obrazů.

Fotoobrazy pojmenování nemají – vnímejte je jako portréty žen, které mají svá tajemství a na obrazech je pouze naznačují a poodhalují. Budu rád, když mi své názory na výstavu napíšete do připravené knihy.

 

Jan Hendryk