Roztančená pravá Kuba

Slávka Chrpová ráda jezdí na kole. V roce 2003 začala pracovat v redakci časopisu Cykloturistika. Dva roky četla příspěvky jiných, vesměs mužských cyklodobrodruhů, ve kterých však nenacházela to, co hledala – ženský pohled na cestování. Proto se pokusila vytvořit první převážně dámskou kolojízdu a odletět na Kubu. Tam se zamilovala – do Kuby. Památky, lidé, rychle se měnící krajina i klima na několika kilometrech, to bylo, co hledala. Není třeba denně urazit desítky kilometrů, utrhnout nový rekord v převýšeních, strhnout tachometr. Stačí jet a koukat. A když je na co, zastavit. Jet a potkávat, a když je s kým, sesednout z kola a pozdravit. Tak vznikl projekt ostrovní ženské cykloturistiky.

Za ta léta projela Slávka s různými parťačkami Madagaskar, Kapverdské ostrovy, Francouzskou Polynésii a mnohá další místa. A Kubu! Kubu, kam se ráda vrací. Kubu, která je extatická a živočišná, je smyslná jako kubánská salsa, hravá jako její moře, tajemná jako santerijské kulty, milá jako její lidé. Postupně se vám vrývá pod kůži, začnete ji vnímat všemi smysly, až najednou zjistíte, že už se jí nezbavíte, protože jste se zamilovali na celý život. Našla cestu bez provozu, skrz naskrz Kubou, dvě stě čtyřicet kilometrů dlouhou cyklostezku podél Karibiku.

Slávka mluví s lidmi, kdykoli je potká. Díky tomu zná Češky, před padesáti lety provdané za revolucionáře, a také Kubánce, kteří žijí v Čechách. Poznala mnohé ze zvyků, do kterých nemá šanci běžný turista ani nahlédnout, jako je santerijské náboženství, jeho rituály a tance. Slávka Chrpová je všestranná. Pak vás nemůže překvapit, že ovládá tanec mambo. A že vám také zatančí! Na neobvyklé cestovatelské přednášce můžete se Slávkou Chrpovou potkat a vychutnat si mambo v jejím podání.